تئاترنت

فرصتی برای توجه به فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در اسفراین

img

   این روزها به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی بازار این یار مهربان حسابی گرم است یک جا زنگ کتاب به صدا در می آید و جایی دیگر نمایشگاه عرضه ی کتاب برگزار میشود ، جایی دیگر هم کتاب پشت کتاب است که هدیه داده میشود. اما این کتابها چطور و کجا چاپ میشوند ؟ اسفراین در این عرصه چقدر سهم دارد؟ اصلا ما در اسفراین چند دفترانتشاراتی داریم؟ دنبال این سوال رفتیم تا به جوابمان در خیابان امام خمینی جنب بانک رفاه دفتر انتشارات باغ کاغذی رسیدیم.

   بعد از انتشارات آستوئن که زیر نظر استاد شاهد اداره میشود این اولین دفتر انتشاراتی رسمی شهر اسفراین است.این دفتر انتشاراتی که در سال 1390 افتتاح شده ودارای مجوز رسمی از وزارت کل ارشاد اسلامی می باشد، بامدیرمسئولی آقای روح الله کوهی و مدیر اجرایی هادی حیدری در یک مغازه کوچک و ساده و دفتر کاری به مساعدت یک بالکن که تنها بزاعتش دو صندلی ویک میز چوبی است اداره میشود. آقای حیدری در نشستی دوستانه در حوزه ی فعالیت این دفتر انتشارات این چنین گفت:با این که این دفتر کمتر از یک سال است شروع به فعالیت کرده ما توانسته ایم در شش ماهه اول سال چهارده عنوان کتاب از نویسندگان بومی شهرستان به چاپ برسانیم،به این ترتیب که ابتدا مطالب نوشته شده توسط این عزیزان را دریافت کرده وپس از ارزیابی های فنی و تخصصی آنها را تایپ ،ویرایش،ویراستاری و صفحه آرایی نموده وپس از دریافت مجوز چاپ که از تهران و مشهد صادر میگردد به چاپ رسانده ایم.

  یکی از این کتابها که رمان هم می باشد توسط یک نوجوان دوازده ساله اسفراینی نوشته شده است و کتاب دوم این نویسنده نیز در مرحله ی ارزیابی و آماده سازی جهت چاپ می باشد. ایشان افزود:اگر نویسندگان مزبور از طرف موسسه ای خاص یا اداره ی ارشاد معرفی شوند از تخفیف ویژه این دفتر جهت چاپ کتاب خود برخوردار خواهند شد. آقای حیدری در مورد برنامه کاری این انتشارات برای جذب نویسندگان بومی گفت: ما به نویسندگانی که مایل به همکاری با ما باشند موضوعاتی را جهت نوشتن ارائه داده و به صورت قراردادی نوشته مزبور را به صورت کتاب به چاپ میرسانیم. در این قرارداد هزینه ی کتاب با انتشارات، حق التالیف با ناشر و کتاب به نام نویسنده به چاپ خواهد رسید ، که در چاپ اول نویسنده دستمزد کامل ودر چاپ های بعدی یک سوم دستمزد اولیه را دریافت خواهد نمود. همچنین اگر این کتاب در جشنواره ها و همایش های ادبی دارای مقام گردد ، جایزه ی اهدا شده به نویسنده تعلق گرفته و به نام او ثبت می رسدمدیر اجرایی باغ کاغذی در مورد مشکلات موجود انتشارات گفت: اولین مشکل ما کمبود نویسنده جهت نوشتن کتاب است ، اگر هم نویسندگانی در این زمینه فعالیت دارند به علت مشکلات مالی و عدم حمایت مسئولین مزبور توانایی چاپ کتاب خود را ندارند که این باعث دلسردی نویسندگان بومی شده است.

   در واقع وقتی نویسنده ای نباشد چاپی هم وجود نخواهد داشت واین باعث تعطیلی دفتر انتشارات میشود. مشکل عمده بعدی ما عدم حضور متقاضی جهت خرید و عرضه این کتاب ها می باشد ، با وجود اینکه اسفراین بیست کتابخانه ی فعال دارد اما متاسفانه ما نماینده ی خرید جهت کتابهای چاپ شده ی خود را نداریم حتی کتابخانه عمومی که بزرگترین کتابخانه ی شهرستان است از مراکز شهرهای بزرگ خریداری میکند ودر این زمینه ما را تنها گذاشته است که این باعث بسی تاسف است. از طرفی به علت کم رنگ بودن و کم رونق بودن فرهنگ کتاب و کتاب خوانی بین مردم شهرستان ، ما قشر کتاب خوان کم داریم که در این زمینه مسئولین مربوطه میتوانند با ایجاد مکانهایی مثل نمایشگاه ها و نمایندگی های فعال عرضه ی کتاب در حل این مشکل کمک شایانی به فرهنگ شهر بنمایند و گامی موثرجهت مطرح شدن نویسندگان بومی شهرستان بردارند.

  آقای حیدری در ادامه افزود: در حال حاضر کتابهای چاپ شده توسط انتشارات ما فقط در نمایندگی های فعال قم و مشهد فروش میروند که این جای تاسف و تاثر بسیار دارد. حیدری گفت: با تمام این مشکلات ما شرایط خوبی برای نویسندگان  خود فراهم آورده ایم که یکی از آنها چاپ آثار این عزیزان به صورت اقساطی می باشد تا دغده های مالی مانع چاپ کتابهای نویسندگان ما نشود این در صورتی است که ما به صورت نقد با چاپ خانه ها کار میکنیم، ما عناصرکوچک ، حامی نویسندگان بومی خود هستیم. اما بزرگان و مدعیان فرهنگ و ادب بهترین عناصر فرهنگی شهرستان را فراموش کرده اند وی ادامه داد:در شهرستان ما خیلی فرهنگی هستند اما فرهنگ دوست نیستند. تنها خواهش ما از مسئولین و قشر فرهنگی حمایت همه جانبه از نویسندگان قومی و بومی شهرستان است که لازمه ی این کار بزرگ فرهنگی ، اجرایی شدن آن از پایه و اساس است. حیدری افزود:تا فاصله حمایتی مسئولین از نویسندگان زیاد است نباید منتظر رشد فرهنگی چشم گیری در شهرستان باشیم،زیرا تا زمانی که فرهنگ یک ملت درست نشود مردم نیزدرست نخواهند شد.

  در ادامه این بیانات حیدری اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی را تنها حامی نویسندگان شهرستان دانست و گفت: این اداره تنها موسسه ای است که کتابهای بومی نویسندگان بومی را خریداری میکند و از مسئولین مربوطه خواست با تحت پوشش قراردادن این اداره چتر حمایت خود را بر سر نیسندگان بومی شهرستان بگشایند این تنها خواسته ما به عنوان یک دفتر انتشاراتی از مسئولین شهرستان اسفراین است.

آیا وقت آن نرسیده تا اسفراین این مهد تمدن و فرهنگ را از این غربت و فرهنگ زدگی در آوریم  

خبرنگار اسفراین نیوز/ زحمتکش                     

کد خبر:2140   تاریخ انتشار: سـه شنبه ، 1 آذر سال 1390 ساعت 10:49:22