img
  • کد خبر:۴۶۸۱
  • تاریخ انتشار: سـه شنبه ، ۸ مهر سال ۱۳۹۳
  • ساعت ۱۸:۲:۰
  • تعداد بازدید: ۵۱۰۸
خراسان شمالی از زمان تأسیس تا  کنون برنامه 5 ساله مصوب نداشته و سلیقه ای عمل شده است.

معاون برنامه ريزي و اشتغال استانداري خراسان شمالي در جلسه شورای اداری اسفراین :

خراسان شمالی از زمان تأسیس تا کنون برنامه 5 ساله مصوب نداشته و سلیقه ای عمل شده است.

اسفراین نیوز: فرماندار اسفراین گفت: در سال 93 شهرستان اسفراین موفق به جدب اعتباری شد ، اما این جذب برای شهرستان هیچ ثمری نداشته است ، زیرا دستگاه های اجرایی نقشی در مدیریت این اعتبارات ندارد در مرکز استان مناقصه برگزار می شود، از همان جا خریدها صورت می گیرد و از همان جا نیز ارسال می شود و حتی یک آجر هم از شهرستان نمی خرند.

 

به گزارش خبرنگار اسفراین نیوز ، جلسه شوراي اداري شهرستان اسفراين با حضور معاونت برنامه ريزي و اشتغال استانداري و امام جمعه شهرستان به رياست فرماندار اسفراين عصر ديروز دوشنبه در محل سالن جلسات فرمانداري برگزار شد .
امام جمعه اسفراین در این جلسه اظهار کرد: هر یک از ما در این دنیا پست و مقامی داریم، این که مسئولیت چه هست خیلی مهم نیست، مهم این است که امانت دار خوبی برای آن پست و مقام باشیم، به همان اندازه که پست و مقام بزرگتر باشد به همان اندازه نیز فرد مسئول باید پاسخگو باشد.
محمدیان افزود : اگر می خواهید در این مسیر با شتاب به جلو بروید همیشه کار خیر خود را فراموش کنید اما کار بد جلوی چشمانمان باشد. نوع نگاه خیلی مهم است، نگاه های خود را نسبت به خدمتگذاری دقیق کنیم و قوت و روح ایمان را تقویت کنیم.
امام جمعه اسفراین در ادامه گفت: ما هر سال روز 22 مهر به میمنت ورود مقام معظم رهبری با مردم عهد بستیم که از باب سر سلامتی مقام معظم رهبری و بلا گردان از سر شهرستان شتری را از پول مردمی ذبح کنیم، که امسال هم این برنامه را خواهیم داشت.
مهندس پورعيسي معاون برنامه ريزي و اشتغال استانداري خراسان شمالي نیز با گرامي داشت ياد و خاطره شهداي هشت سال دفاع مقدس بويژه شهيدان والامقام حصر آبادان و تبريك پيشاپيش عيد سعيد قربان اظهار داشت : بايد نگاه مسئولين نسبت به خدمتگزاري تغيير يابد و مسئوليت هاي متعدد ايشان چندان اهميتي ندارد .
وي با اشاره به سالروز سفر پرخير و بركت مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به استان افزود : بايد با پيش بيني تمهيدات لازم و تعامل همه دستگاههاي اجرايي مراسمي باشكوه در سطح استان برگزار شود .
پور عیسی گفت: در بحث آمار و اطلاعات سرشماری ها و آمارگیری ها در واقع باید نظام های آمارهای ثبتی را ساماندهی کند.
مجید پورعیسی با توجه به انجام سرشاری عمومی کشاورزی افزود: همه دستگاه های اجرایی از جمله شهرداری ،بخشداری ها ، و دهیاری ها ملزم و موظف هستند تمامی امکانات را در اختیار مأموران آمارگیرقرار دهند.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استان ،  خراسان شمالیرا استان کشاورزی معرفی و اظهار داشت: در کل کشور 18 درصد به بخش کشاورزی اشتغال دارد اما در استان ما این رقم دو برابر است، یعنی 36 درصد به کشاورزی اشتغال دارند. کشاورزی ما هنوز سنتی است و مردم ما وابستگی زیادی در زمینه معیشتی به بخش کشاورزی دارند.
پور عیسی به اهمیت دفتر امور اقتصادی اشاره کرد و گفت: ثابت شده است هر استانی که دفاتر امور اقتصادی آنها فعال است معمولأ بیش از اعتبارات دولتی تسهیلات و سرمایه گذار جذب می کند. یکی از استراتژی های اساسی ما بحث جذب سرمایه گذاران است.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استان در بحث توزیع اعتبارات گفت: انتظاراتی که ما به عنوان استانداری و معاونت برنامه ریزی از شما داریم انتظارات برنامه ای و بودجه ای است و انتظاراتی است که قانون برنامه به ما تکلیف کرده است و لذا باید کاری کنیم که نظام برنامه ریزی نهادینه شود. ما در استان بسیاری از موارد را وارد نشدیم خراسان شمالی از زمان تأسیس تا حالا برنامه 5 ساله مصوب نداشتیم و هر کس به طور سلیقه ای عمل می کند.

وی ادامه داد: اگر در سطح استان پایبند برنامه های قانونی مثل برنامه پنجم باشیم حتمأ باید برش شهرستانی باشد، ما اگر در استان برنامه داشته باشیم ولی سطح شهرستان برنامه نداشته باشد در واقع ما تاخت و تاز می کنیم شما وقتی برنامه نداشته باشید ما برای فرماندار تعیین تکلیف می کنیم، لذا اگر برنامه مصوب داشته باشید ایشان مطالبه گر خواهد بود.
پور عیسی در خصوص توزیع بودجه گفت: از ما خواستند برنامه جامع نیروی انسانی داشته باشیم، برنامه جوانان و ورزش باید برنامه 5 ساله داشته باشد. ما در سطح استان این برنامه ها را نداریم ولی چرا نباید شهرستان های ما برنامه داشته باشند، وقتی بخواهیم بودجه را توزیع کنیم باید برنامه محور باشد اگر برنامه نباشد بحث چانه زنی به میان می آید و هر فرمانداری که چانه زنی بیشتری داشته باشد و با استان بده بستان بیشتری داشته باشد اعتبارات بیشتری می گیرد. ولی اگر برنامه های عملیاتی و قانون مند باشد اینجاست که فرماندار سیاست گذار است و دیگر مجری نیست.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استان خطاب به مسئولان شهری افزود: یک سری برنامه ها را ما از شما می خواهیم، قانون برنامه پنجم را مرور کنید و تکالیفی که به عهده استان و شهرستان گذاشته اند را مرور کنید. حتمأ برنامه جامع نیروی انسانی داشته باشید، سند توسعه روستایی داشته باشید، برنامه جامع شهر و شهرسازی و عمران داشته باشید.
پور عیسی در خصوص مشکلات شهرستان اسفراین نیز گفت: تمامی مباحثی که فکر می کنید در سفر مقام معظم رهبری دیده نشده یا اعتباراتی که برای شهرستان در نظر گرفتیم و پروژه های شما با این اعتبارات تکمیل نمی شود و برای تکمیل اعتبار می خواهید، حتمأ همه این گزارش ها را به فرماندار بدهید. این یک فرصتی است به محض اینکه نمایندگان کشوری به استان آمدند ما بگوییم همچین وضعی در شهرستان هست، ما قول می دهیم که اعتبارات همه پروژه های مربوط به سفر مقام معظم رهبری را تمام و کمال به هر نحوی شده تأمین کنیم.
رئیس جهاد کشاورزی اسفراین نیز در این نشست گفت: بحث دریافت  حق بیمه ای که تأمین اجتماعی برای بخش کشاورزی می گیرد سرسام آور است برای مثال برای یک دامداری 1500 رأسی مبلغ 40 میلیون تومان باید پرداخت شود. قرار شد اصلاحیه ای انجام شود که در هر طرح 3 یا 4 نفر را بیمه بی نام کنند که اگر  اتفاقی برای کارگر پیش آمد بتواند از بیمه های بی نام استفاده کند. بحث دوم استعلامات است، استعلاماتی که ما به ادارات می دهیم به عنوان نمونه استعلاماتی که جهاد کشاورزی به مسکن و شهر سازی می دهیم مجدد آنها نیز همان استعلام را به تمامی دستگاه ها می دهد، لذا سرمایه دار در سیستم اداری ما سرگردان می شود و آخر سر هم بی نتیجه می ماند و از کارش منصرف می شود و خداحافظی می کند.
پور عیسی معاون برنامه ریزی و اشتغال استان در پاسخ گفت: در رابطه با سرمایه گذاری ما در استان واحدی داریم که هر کس بیاید و استعلام کند، ما می گوییم که شما فقط بگو کجا می خواهی استعلام کنی، استعلام مربوط به سرمایه گذار  انجام می شود، لذا هر کس به هر نحوی به شما مراجعه کرد، به ما ارجاع کنید ما موظف هستیم ظرف یک هفته تا 15 روز استعلامات را ارائه دهند.
فرماندار اسفراین نیز در این نشست به سرشماری عمومی کشاورزی اشاره کرد و گفت: از 5 مهر تا 18 آبان سرشماری آغاز شده است که باید با دقت و همکاری همه دستگاهها اعم از بخشداری و دهیاری ها به نحو احسن انجام شود. این سرشما ری برای ارائه خدمت و شناسایی کمبودها و نقاط ضعف و قوت برنامه ریزی میزان صادرات و واردات انجام می شود و مردم نباید نگران باشند.
مهدی عابدی وضعیت سه موضوع را در سطح شهرستان بسیار نامناسب دانست و گفت: علی رغم اینکه 35 سال است که نظام جمهوری اسلامی خدمت می کند و دولت های مختلف آمدند و خدمت کردند و پول های هنگفتی در شهرستان هزینه شده اما در دو سه موضوع شهرستان اسفراین وضعیت خوبی ندارد که باید برای آن فکری کرد. از جمله آب شرب روستایی که بسیار نامناسب است..
عابدی در حوضه پوشش تلفن همراه نیز وضعیت شهرستان را نامناسب اعلام کرد و گفت: در اکثر نقاط چه در محورها و چه در روستاها تلفن همراه آنتن ندارد
وی درخصوص وضعیت راه های روستایی نیز گفت: راه های روستایی اصلا مناسب نیستند علی رغم اینکه زیرسازی ها انجام شده است ولی برای آسفالت آن باید اعتبار لازم اختصاص یابد. سومین موضوع پوشش شبکه صدا و سیما است که در بعضی از روستاها فقط یک یا دو شبکه دارند.
عابدی گفت:   در سال 93  شهرستان موفق شد اعتباری را جذب  کند، اما این جذب برای شهرستان هیچ ثمری نداشته است ، زیرا شهرستانی که دستگاه های اجرایی آن نقشی در مدیریت این اعتبارات نداشته باشند طبعأ معنای آن این است که هیچ اثری ندارند، زیرا این پول ها به ادارات کل استان ها ابلاغ می شود، در مرکز استان مناقصه برگزار می شود، از همان جا خریدها صورت می گیرد و از همان جا نیز ارسال می شود و حتی یک آجر هم از شهرستان نمی خرند.
فرماندار اسفراین افزود: بحث من این است که آیا ما می توانیم از ادارات کل بخواهیم که اگر مناقصه ای قرار است انجام بدهند، به پیمانکار بومی شهرستان اولویت بدهند؟ و یا اگر به پیمانکار شهرستان اولویت ندادند و قرار شد یک نفر از بجنورد یا جای دیگر پروژه ای را در شهرستان اجرا کند، آیا شما  او را موظف و مکلف می کنید که حتمأ ابزار کار خود را از شهرستان تهیه کند؟ اینگونه است که اختلافات و تفاوت ها و عدم توسعه یافتگی در کشور به وجود می آید.
عابدی مسئله دیگر را تجهیز ادارات اعلام کرد و گفت: دستگاه های اجرایی و ادارات کل به اسم شهرستانها مجوز تجهیز دریافت می کنند اما این پول و این تجهیزات به شهرستان نمی آید.
وی در خصوص بدهی های آب و برق و گاز ادارات گفت: بدهی دستگاه ها در آب و برق و گاز که از قبل به ما به ارث رسیده است مسئله شده است، انتظار ما این است که به این مسائل رسیدگی شود. که معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان شمالی در خصوص حل این مشکل و تسویه دیون قول مساعد دادند.

 

نسخه چاپیimg


نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:  
 

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 اسفراین نیوز مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 اسفراین نیوز از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است
 نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود