img
  • کد خبر:۴۳۷۹
  • تاریخ انتشار: سـه شنبه ، ۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۳
  • ساعت ۲۳:۵۲:۰
  • تعداد بازدید: ۶۳۱۰
متکديان مهاجر، ميهمانان ناخوانده اسفراين

متکديان مهاجر، ميهمانان ناخوانده اسفراين

اسفراین نیوز: متأسفانه حضور متکديان در اسفراین ، با چهره هاي مختلف به معضلي قابل توجه تبديل شده است که جمع آوري آنان همت مسئولان را مي طلبد

نجفيان /خراسان شمالي

شايد در کلان شهرها به وفور ديده يا شنيده باشيم که حضور متکديان در چهارراه ها با چهره هاي گوناگون، علاوه بر اين که نازيبايي خاصي به شهر بخشيده، موجب سلب آسايش شهروندان نيز شده است، اما در حال حاضر، حضور متکديان در شهرهاي کوچک آن قدر پررنگ شده که نارضايتي شهروندان را در پي داشته است. اگرچه اسفراين در سال هاي نه چندان دور با جمعيت بيش از 100 هزار نفر شاهد حضور تعداد اندکي متکدي در شهر بود، اما طي 2 ماه اخير بيشتر از سال هاي گذشته با اين مشکل دست و پنجه نرم مي کند، مشکلي که شايد تاکنون از سوي مسئولان شهري مورد غفلت واقع شده است. برخي متکديان در شهر، کودکي را هم همراه خود دارند تا با سوء استفاده از احساسات شهروندان، از آن ها کمک دريافت کنند. از سوي ديگر گفته مي شود برخي از متکديان از شهرهاي ديگر براي تکدي گري به اسفراين مي آيند.

مسئولان وارد عمل شوند

يکي از شهروندان اسفراين در اين رابطه مي گويد: متأسفانه حضور متکديان با چهره هاي مختلف به معضلي قابل توجه تبديل شده است که جمع آوري آنان همت مسئولان را مي طلبد.«حسيني» مي افزايد: از مسئولان شهري و اعضاي شوراي اسلامي شهر به ويژه کميسيون هاي مربوطه مي خواهيم با همياري سازمان هاي دخيل براي برطرف شدن اين معضل اجتماعي، راه حل پيشنهاد دهند و وارد عمل شوند.

تمناي کمک دارند

يکي ديگر از شهروندان مي گويد: متکديان به روش هاي گوناگون درخواست کمک مي کنند که روايت آن حتي بر زبان نيز ناخوشايند است.«هاشمي» مي افزايد: گاه که پشت چراغ هاي قرمز چهارراه ها و تقاطع هاي شهر مجبور به توقف مي شويم، در هر تقاطع، چهره هايي از متکديان به چشم مي خورد که ملتمسانه تمناي کمک دارند.وي اظهار مي دارد: سازمان هاي مربوط به خصوص شهرداري، بايد براي برطرف شدن اين معضل اجتماعي وارد عمل شوند.«محمدي» يکي ديگر از شهروندان اسفراين مي گويد: حضور متکديان در تقاطع هاي شهر چهره نامناسبي از شهر را براي ساکنان و حتي ميهمانان تداعي مي کند.

وي خاطر نشان مي کند: از مسئولان مرتبط مي‌خواهيم با اين مسئله اجتماعي که تبعات منفي را بر جاي خواهد گذاشت، برخورد کنند و تصميم شايسته اي براي جمع آوري متکديان بگيرند.

يکي ديگر از شهروندان مي گويد: نه تنها گوشه خيابان ها و ميدان هاي شهر، بلکه در مغازه ها، منازل و چهارراه ها نيز به مکان هايي براي تقاضاي متکديان تبديل شده است که گلايه هاي مردم را در پي دارد.«نجف زاده» مي افزايد: متکديان در بيشتر چهارراه ها با وضعيت گوناگون حاضر مي شوند که شرايط نامناسبي را براي شهروندان ايجاد مي کند و اين مسئله بايد از سوي مسئولان امر برطرف شود.

دست هاي پشت پرده

رئيس شوراي اسلامي شهر اسفراين هم در اين رابطه مي گويد: متأسفانه طي 2 ماه اخير، حضور متکديان در شهر نسبت به سال هاي گذشته به شدت افزايش يافته است.«غلامي» مي افزايد: در حال حاضر متکديان زن با چهره هاي ناشناس به همراه کودکان در شهر مشاهده مي شوند که به احتمال زياد، بومي منطقه نيستند.وي ادامه مي دهد: متکديان در شهر جمع آوري و براي بازپروري و حمايت به خانه اميد منتقل مي شوند اما در آن جا دوام نمي آورند و طبق عادت يا نياز، دوباره به اين حرفه روي مي آورند.وي تصريح مي کند: براي جمع آوري متکديان در شهر اقدام لازم انجام شده است و برخي از متکديان به بهزيستي و کميته امداد براي حمايت ارجاع داده مي‌شوند.وي اضافه مي کند: احساس مي شود دست‌هاي پشت پرده در حضور متکديان دخيل است.وي مي گويد: کميسيون فرهنگي شوراي شهر براي جمع آوري متکديان، نامه اي به شهرداري ارائه داده است تا متکديان شهر ساماندهي شوند.

وي مي افزايد: به طور جدي براي جمع آوري متکديان از شهر و ساماندهي آن ها اقدام خواهد شد.

نسخه چاپیimg


نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:  
 

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 اسفراین نیوز مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 اسفراین نیوز از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است
 نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود