img
  • کد خبر:۲۳۹۲
  • تاریخ انتشار: سـه شنبه ، ۲۷ دی سال ۱۳۹۰
  • ساعت ۱۲:۳۰:۷
  • تعداد بازدید: ۶۸۷۰
تاملي در وصیت‌نامه های شهید حجت‌الاسلام سیّد مرتضی توحیدی

بررسی فضائل و خصوصیات اخلاقی شهید

تاملي در وصیت‌نامه های شهید حجت‌الاسلام سیّد مرتضی توحیدی

سخن راندن زمینیان و ملکیان از آسمانیان و ملکوتیان بسی سخت و دشوار است و قلب و سینه‌ای هم سنخ با آنان را می‌طلبد


تهيه و تنظيم: محمد خاني

مقدمه
سخن راندن زمینیان و ملکیان از آسمانیان و ملکوتیان بسی سخت و دشوار است و قلب و سینه‌ای هم سنخ با آنان را می‌طلبد چرا که با پیوستن شاهدان قدسی و عرشیان ربوبی مصداق بارز آیات شریفه قرآن کریم می‌شوند که آنان را از مهاجرین و مجاهدین می شمارد و هر گونه پندار موت و مرگ را از ساحت مقدس ایشان به دور می سازد و آنان را بسان افراد زنده ای می شمارد که همراه در نزد پروردگارشان متنعم به ارزاق مادی و معنوی ‌اند.
آری سخن گفتن از افلاکیان که به فرمایش حضرت امام; هر گونه تعلق دنیوی را از زمینیان بریدند و میهمانی عرشیان گشتند بسی دشوار است.
به تعبیر یگانه رهبر شهید زنده دوران شهادت، گل خوش‏بو و معطّرى است كه جز دستِ برگزيدگان خداوند در ميان انسانها، به آن نمى‏رسد و جز مشامِ آن‏ها آن را بو نمى‏كند.
و به تعبیر علامه شهید مرتضی مطهری که خود به این افتخار بزرگ نائل شده است شهداء شمع محفل بشریتند؛ سوختند و بشریت را روشن کردند.
دشوارتر از این سخن راندن از شهیدانی است که در راه کسب علوم اسلامی در جبهه های حق علیه باطل حضور پیدا کرده و به دفاع از نظام اسلامی برخواستند چرا که به فرموده پیامبر گرامی اسلامی کسی که در حال کسب علم باشد و در همان حال بمیرد شهید است.
گویا چنین افرادی دوبار شهید شده اند یک بار به خاطر این که طالب علم هستند و در عین حال به لقاء الله پیوستند و دیگری به خاطر شهادتشان.
طلبه شهید حجت‌الاسلام سیّد مرتضی توحیدی از نمونه افرادی بود که به حق مصداق این حدیث شریف پیامبر  قرار گرفت و می توان گفت ثواب و فضیلت شهادت او مضاعف است.
او همانند بسیاری دیگر از طلاب و روحانیون که به روایت آمار درصدی نسبی حضور این صنف در جبهه بسیار بیشتر و چندین برابر سایر گروه های مردم بوده است در این میدان نیز حضوری چشمگیری داشته وظیفه دینی و شرعی خود را با لبیک به ندای ولی فقیه زمان به نحو احسن انجام میدهد.
روایت زندگی شخصی و نحوه حضور ایشان در جبهه حاکی از آن است که ایشان با اطلاع کامل و با بصیرتی متمایز و مثال زدنی در آن حضور می یابد و درس های بزرگی را به بازماندگان از دفاع مقدس می آموزد.
سیری اجمالی در وصیت نامه های ایشان و خاطراتی که دوستان و آشنایان ایشان از وی نقل می کنند گواهی بر صدق این مدعاست؛ در اینجا به بخشی از آنها که برگرفته از وصیت‌نامه های ایشان می‌باشد اشاره می شود:

مروری بر آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت عصمت و طهارت: گواه آن است که صفت اخلاص از عالی ترین صفات اهل معرفت و یقین است که بدون آن هیچ عملی پذیرفته نیست و به قول عارفان به حق واصل شده اکسیر هر عملی است.
این صفت بزرگ به وضوح در زندگی ایشان و اثر مکتوب او دیده می‌شود. وی در این باره می‌نویسد:«خدایا خود شاهدی که در دلم جز رضای خودت هیچ چیزی جا ندارد».
که این جمله بزرگ و پر محتوی حکایت از انگیزه والای الهی او می‌نماید.

با اینکه سن او بسیار کوچک بود اما اطلاع او از وضعیت جنگ و دفاع یک اطلاع بزرگ و کاملی بوده و بدور از هر گونه احساسات و هیجانات برخاسته از امیال جوانی بوده است. ایشان در این باره می‌نویسد:«[من] می‌دانستم جنگ شوخی نیست کشته شدن وجود دارد و در آن اسارت و مفقود شدن و حتی قطعه قطعه شدن اما با اختیار و با وجود همه مصائبش پا به عرصه گذاشتم و به میدان جنگ آمدم».

حضور مکرر او با توجه به محدودیت‌هایی که برای افراد کم سن و سال وجود داشت و با شفقت فراوانی همراه بود و نیز وصیت نامه ایشان گویای این موضوع است.
او در بخش‌های مختلفی از وصیت‌نامه خود عشق و شوق فراوان خود را ظاهر می‌سازد و با اظهار خوشحالی و مسرّت از حضور در جبهه شهادت را هدیه الهی داشته و آن را موجب پیشرفت اسلامی معرفی می‌کند.
در بخش دیگر از وصیت نامه خود بهترین لحاظت زندگی خود را شرکت در عملیات حضور در جبهه می‌داند می‌نویسد: شکر خدای را بجا می‌آورم که بار دیگر توفیق شرکت در عملیات را دارم. بهترین لحظه زندگی‌ام شرکت در جهاد فی سبیل الله است. ایشان در جای دیگر از این اثر مکتوب خود ذوق و شوق موجود در رفتار و سیمای جوانان را که ذهن هر خواننده‌ای را به یاد شب عاشورای امام حسین او یاران باوفایش می‌اندازد متذکر می‌شود و می‌نویسد: پروردگارا شاهد باش که چگونه شادی و مهربانی و چهره‌های سرشار از ایمان در این لحظه مقدس در سیمای عزیزان هست.

التزامی فکری و رفتاری به مترقی ترین اصل اساسی اسلامی یعنی ولایت فقیه از دیگر ویژگی‌هایی است که شهید حجت‌الاسلام سیّد مرتضی توحیدی از آن برخوردار بوده است.
او با حضور در جبهه و لبیک به ندای ولی فقیه زمان حضرت امام خمینی; التزام رفتاری خود را به منصه ظهور می‌رساند و با وصیت به جوانان التزام فکری و عقیدتی خویش را نیز متجلی می‌سازد و به جوانان عزیز کشور اسلامی چنین وصیت می‌کند:
وصیت من به جوانان عزیز این است که امام خمینی; را تنها نگذارید و همیشه پشت رهبر حرکت کنید.

نوع نگاه ایشان به جهان و متعلقات آن برگرفته از نگاه قرآنی و عرفانی است که همه جهان و مادیان را از آن خدا دانسته و هیچ استقلالی برای خود قائل نیست. گویا این ویژگی را از آن پیر طریقت و مراد خویش یعنی امام عارف آموخته است که می‌فرمود: ما همه از اوئیم و به سوی او برمی‌گردیم. [1]

از سفارشات اکید پیشوایان دین است که شخص مؤمن همیشه باید بین خوف و رجاء زندگی نماید نه آنچنان به رحمت الهی امید داشته باشد که او را از انجام کارهای نیکو باز دارد و نه آن قدر از خدا ترسان باشد که از حالت طبیعی خارج شده و همیشه در حال عبادت و ذکر باشد بلکه باید میان این دو زندگی نماید.
این ویژگی نیکو در اعتقادات ایشان به وضوح قابل مشاهده است آنجا که می‌نویسد: ... پروردگارا ... حقیر را عفو کن از گناهانم درگذر ... هر چقدر گناهم زیاد باشد از سخاوت و رحمتت عظیم نیست. [2]

از دیگر خصوصیات نیکویی که در روایات اهل بیت: به آن اشاره و تأکید شده و در وصیت نامه ایشان نیز وجود دارد صبر است.
او والدین و اقوام و بستگان را پس از شهادت خویش توجیه به صبر می‌نماید و می‌نویسد: امیدوارم خداوند[به والدینم] صبر و اجر عنایت کند و بعد از شهادتم همیشه صبور و شکیبا و خرسند باشند...

 
گویا ایشان این ویژگی ممتاز را از رهبر بسیجی خود امام راحل عظیم الشأن; فرا گرفته است که می‌فرمود:«من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می خواهم تا با بسیجیان محشور گرداند چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی‌ام». [3]
شهید سیّد مرتضی توحیدی نه تنها خود یک بسیجی تمام عیار بود بلکه همراهی با آنان و در کنار ایشان بودن را از افتخارات خود می‌شمارد و می‌نویسد:«بهترین لحظه زندگی ام شرکت در جهاد فی سبیل الله و در کنار این بسیجی‌ها بوده است».

افزون بر مواردی که در زندگی ایشان در خصوص رعایت این واجب الهی از سوی دوستان و آشنایان روایت می‌شود حس دلسوزی و نوع دوستی او و ارشاد افرادی که در جبهه حضور پیدا نکرده‌اند در وصیت‌نامه ایشان به وضوح قابل مشاهده است.
ایشان در این باره خطاب به چنین افرادی می‌نویسد:«... در خاتمه به کسانی که هنوز علت حضور رزمندگان را در جبهه درک نکرده اند می‌گویم: هدفشان نه پول است نه مقام و نه شهرت بلکه تنها رضای خدا و خدمت به اسلام و انقلاب است».

 
رعایت حقوق سه گانه(حق الله، حق الناس و حق النفس) در کردار و رفتار ایشان موج می‌زند به طوری که شرکت در جهاد که یکی از مهمترین فروع دین اسلام و حق الله محسوب می‌شود و نیز حق النفس که تقوای همه جانبه او در این زمینه زبانزد عام و خاص است از مواردی است که می‌توان به آن اشاره نمود.
درخواست عفو و بخشش از سوی خواهران و برادران و نیز خود از مصادیق رعایت ایشان در حق الناس است که نهایت دقت اولاً در این موضوع به اثبات می‌رساند.
موارد فوق نکات بسیار مخصتری بود که جهت رعایت اختصار به برخی از آنها اشاره شد و پرداختن به همه زوایای ایشان مجال گسترده‌ای را می‌طلبد که از حوصله این نوشتار خارج بوده و از همه دوستان و آشنایان ایشان که دارای خاطرات و مطالبی از ایشان می‌باشد خواهشمندیم در اختیار دست اندرکاران مراسم یاد بود قرار دهند تا در یک مجموعه کامل چاپ و منتشر شود. انشا‌الله.
 


 [1] صحیفه امام، ج19، ص207.
 [2] اشاره به دعای تعقیبات مشترکه نماز.
 [3] صحیفه امام، ج21، ص194.

نسخه چاپیimg


نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:  
 

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 اسفراین نیوز مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 اسفراین نیوز از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است
 نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود